پودر کاکائو چیست؟

آیا تا به حال فکر کرده اید که دقیقاً چگونه پودر کاکائو درست می شود؟ این در واقع محصول جانبی تهیه کره کاکائو است. روند استخراج کره کاکائو از دانه های کاکائو بو داده ، کیکی از مواد جامد دانه کاکائو را پشت سر می گذارد. سپس این کیک ها از مواد جامد دانه کاکائو تبدیل به یک پودر خوب می شوند.

WHAT IS COCOA POWDER?

Have you ever wondered how exactly cocoa powder is made? It is actually the byproduct of making cocoa butter.The process of extracting cocoa butter from roasted cocoa beans leaves behind a cake of cocoa bean solids. These cakes of cocoa bean solids are then processed into a fine powder that is referred to as cocoa powder.

پودر کاکائو طبیعی

پودر کاکائو طبیعی پس از استخراج کره کاکائو از دانه های بو داده که با ماده قلیایی تصفیه نشده اند ، از مواد جامد دانه کاکائو ساخته می شود. دانه های کاکائو به طور طبیعی اسیدی هستند ، بنابراین پودر کاکائو طبیعی نیز اسیدی است و ph آن در حدود 5 است.

 

پودر کاکائو طبیعی طعم تلخ و طعم شکلات عمیق دارد. به نظر من پودر کاکائو طبیعی از طعم پودر کاکائو داچ تر و طعم دارتر است. از آنجا که قلیایی نشده است ، رنگ پودر طبیعی کاکائو به طور معمول سبک تر از پودر کاکائو است.

توجه: توجه به این نکته مهم است که همه پودرهای طبیعی کاکائو به طور خاص برچسب گذاری نشده اند. به منظور تشخیص اینکه پودر کاکائو طبیعی پودر کاکائو است ، به مواد موجود در برچسب آن نگاه کنید. پودر کاکائو طبیعی باید "کاکائو" یا "پودر کاکائو" را به عنوان تنها ماده تشکیل دهنده آن ذکر کند.

 

پودر کاکائو فرآوری شده هلندی

پس از استخراج کره کاکائو از دانه های کاکائو بو داده که با کربنات پتاسیم تیمار شده اند ، اسیدیته دانه ها خنثی می شود ، از مواد جامد دانه کاکائو پودر کاکائو فرآوری شده هلندی (همچنین به عنوان dutched یا alkalized شناخته می شود) ساخته می شود . در مقابل ph اسیدی 5 پودر کاکائو طبیعی ، پودر کاکائو فرآوری شده در هلند دارای PH 7 یا 8 است.

روند افزودن ماده قلیایی به لوبیا ، رنگ تیره تری ایجاد می کند و تلخی آن را کاهش می دهد. در حالی که رنگ تیره تر پودر کاکائو فرآوری شده در هلند ممکن است از نظر بصری شکلاتی تر به نظر برسد ، اما طعم شکلات آن نسبت به پودرهای طبیعی کاکائو ملایم تر است. رنگ پودرهای کاکائو فرآوری شده در هلند از نور تا خیلی تیره متفاوت است و طعم شکلات در واقع با تیره ترین پودرهای کاکائو ملایم تر است.

در حالی که عطر و طعم شکلات از نظر فنی در پودر کاکائو داچ شده شدت کمتری دارد ، به نظر من طعم آن نسبت به پودر کاکائو طبیعی گرد و پیچیده تر است. برای آزمایش اینکه ترجیح می دهید می توانید کمی از هر کدام را با مقداری آب گرم و شکر مخلوط کنید (برای خوش طعم تر شدن) تا تفاوت ها را بچشید!

 

پودر کاکائو در مقابل شکلات

شکلات تخته ای ترکیبی از مواد جامد کاکائو و کره کاکائو به همراه شکر و نوعی از امولسیون کننده مانند لسیتین است تا مواد را در کنار هم نگه دارد. پودر کاکائو در درجه اول حاوی جامدات کاکائو است که فقط حدود 10 تا 15 درصد کره کاکائو در مقابل 50 درصد یا بیشتر شکلات دارد.

 

پودر کاکائو با کیفیت بالاتر ، کره کاکائو را کمی بیشتر از مارک های کمتر نگه می دارد. پودر کاکائو ماده مفقوده موجود در به اصطلاح "شکلات سفید" است که از ترکیب کره کاکائو و شکر (به علاوه یک امولسیون کننده) تولید می شود اما هیچ ماده جامد کاکائو وجود ندارد.

 

پودر کاکائو همان چیزی نیست که مخلوط فوری کاکائو باشد ، اگر با آب گرم یا شیر ترکیب شود ، فورا لیوان پر از کاکائو داغ تولید می شود . این محصول به طور معمول در بسته ها به فروش می رسد ، حاوی کاکائو ، شکر ، شیر کم آب و سایر مواد تشکیل دهنده است. اما از آن برای پختن کیک شکلاتی یا براونی استفاده نمی کنید. و سعی نکنید با افزودن آب داغ به پودر کاکائو شیرین نشده ، یک فنجان شکلات داغ درست کنید.

 

انواع

دو نوع اساسی پودر کاکائو فرآیندی هلندی و طبیعی است. علاوه بر محصولاتی که می گویند "مخلوط هلندی و طبیعی" ، آنها را با برچسب هر دو روش پیدا خواهید کرد.

 

پودر کاکائو آسیاب شده خالص دارای سطح pH بین 5.3 تا 5.8 است و آن را در انتهای اسیدی ترازو قرار می دهد. اسیدیته بر طعم ، نحوه تعامل با سایر مواد و حلالیت آن تأثیر می گذارد.

 

پودر کاکائو طبیعی تولید شده با فرآیند برما سطح PH طبیعی را حفظ می کند. این ماده تمایل به طعم بیشتری دارد و رنگ آن روشن تر ، تقریبا قهوه ای مایل به قرمز است. فرآیند هلندی (که گاهی اوقات "هلندی کردن" نامیده می شود) دانه های کاکائو را در یک محلول قلیایی غسل می دهد ، و یک پودر کاکائو قهوه ای تیره تر با pH خنثی شیمیایی بین 6.8 تا 8.1 تولید می کند ، و در نتیجه طعم ملایم تری ایجاد می شود. هلندی همچنین باعث کاهش خواص آنتی اکسیدانی کاکائو می شود.

 

موارد استفاده از پودر کاکائو

فرآیند هلندی پودر کاکائو تولید می کند که به راحتی حل می شود و کار با آن را در دستورالعمل هایی مانند بستنی و نوشیدنی های شکلاتی راحت تر می کند.

 

برای پخت ، نوع کوکو استفاده می کنید مهم است ، زیرا ممکن است اسیدیته پودر کاکائو تنها چیزی باشد که عامل فرسایشی را در دستور کار فعال می کند . برای مثال اگر در یک دستورالعمل جوش شیرین لازم باشد ، پودر کاکائو طبیعی خوب کار می کند ، زیرا اسیدیته موجود در کاکائو جوش شیرین را فعال می کند. اگر در یک دستورالعمل بیکینگ پودر (یا هر دو بیکینگ پودر و جوش شیرین ) لازم باشد ، احتمالاً پودر کاکائو فرآوری شده توسط هلند را نیز درخواست می کند.

تعویض های پودر کاکائو

برای تعویض پودر کاکائو طبیعی شیرین نشده برای پودر کاکائو فرآیند هلندی که در یک دستورالعمل درخواست شده است ، به ازای هر 3 قاشق غذاخوری پودر کاکائو 1/8 قاشق چای خوری خامه تارتار ، سرکه سفید یا آب لیمو اضافه کنید. برعکس ، اگر پودر کاکائو طبیعی را با فرآیند هلندی جایگزین کردید ، باید برای هر 3 قاشق غذاخوری پودر کاکائو 1/8 قاشق چای خوری جوش شیرین اضافه کنید تا با اسیدیته مطابقت داشته باشد.

 

با یک دستورالعمل که نیاز به شکلات ذوب نشده شیرین دارد ، می توانید از پودر کاکائو به عنوان جایگزین استفاده کنید. هر 1 اونس شکلات شیرین را با 3 سطح قاشق غذاخوری پودر کاکائو شیرین نشده به اضافه 1 قاشق غذاخوری چربی ، مانند کره ذوب شده ، مارگارین یا روغن جایگزین کنید. جایگزینی شکلات ذوب نشده و شیرین به جای پودر کاکائو به خوبی کار نمی کند. از آنجا که ممکن است تکرار تعادل مواد جامد چربی و کاکائو با یک فرمول ساده دشوار باشد.

 

دستور پخت با پودر کاکائو

پودر کاکائو عطر و طعم شدیدی به دستورهای شکلاتی مانند فاج یا کیک شکلاتی بدون آرد اضافه می کند ، اما همچنین می تواند به عنوان یک پوشش ظریف روی ترافل شکلاتی یا تقویت کننده شکلات سبک برای نان و کلوچه های سریع استفاده شود.

 
 

پودر کاکائو را از کجا بخریم

فروشگاه های مواد غذایی به طور کلی هم پودر کاکائو طبیعی و هم داچ دار دارند. در راهروی پخت به دنبال آن بگردید. همچنین می توانید مارک های اصلی و صنعتگر را به همراه محصولات دارای گواهینامه Fair Fair ، ارگانیک و پایدار بصورت آنلاین خریداری کنید. برخی از خرده فروشان آن را به صورت عمده می فروشند ، اگرچه شما به طور کلی باید آن را بسته بندی خریداری کنید نه از سطل آشغال.

 

ذخیره سازی

پودر کاکائو تا دو سال در یک ظرف ضد هوای در یک مکان خنک ، تاریک و خشک ذخیره می شود. پودر کاکائو خریداری شده در یک قالب با درپوش محکم می تواند در بسته بندی اصلی باقی بماند. پودر کاکائو را در یخچال یا فریزر قرار ندهید زیرا رطوبت روی بافت تأثیر می گذارد و منجر به فساد می شود.

 

تغذیه و فواید

پودر کاکائو شیرین نشده حدود 12 کالری در هر قاشق غذاخوری و کمتر از یک گرم چربی کل دارد. 1  پودر کاکائو همچنین آهن ، منیزیم ، روی و منگنز را تأمین می کند و 2 گرم فیبر در هر قاشق غذاخوری ارائه می دهد. فلاونوئیدهای پلی فنولیک موجود در کاکائو ممکن است به کاهش فشار خون و بهبود کلسترول کمک کنند. 2  همچنین حاوی اسیدهای چرب امگا 6 است که می تواند در برابر بیماری های قلبی محافظت کند. 3

 
 

اوبل تریدینگ: وارد کننده پودر کاکائو از برندهای معتبر جهانی